ART / Sculptures and works of art / Blomsteruppsats 4621039
*
nr 462 1039
Blomsteruppsats
Lenght: ()
Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
Estimate:
2000
Sold:
SEK 2100
Auction date:
Monday April 23 2007
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/3 19:21:19
1
2.000 kr
23/4 13:55:16
2
Vinnande bud
- Thema-auction
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta blomsteruppsats filigran gustavsberg konsthantverk silverinläggning silverinläggningar skulptur wilhelm kåge
-
7088 DALECARLIAN HO..
height: 13 cm. Length: 12 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:12
-
7386 SCULPTURE
Alla Eberling, "Tor" järn. Signerad AB-67. Height:..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:55
-
7392 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. Smed. Signed. H..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:04
-
2031 SCULPTURE
Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sweden. Gustavsb..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:50
-
2015 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:26
-
2008 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:15
*
Blomsteruppsats
nr 462 1039
Blomsteruppsats
Lenght: ()
Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
Estimate: | 2000 |
---|---|
Sold: | SEK 2100 |
Auction date: |
Monday April 23 2007 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/3 19:21:19 | 1 | 2.000 kr |
23/4 13:55:16 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta blomsteruppsats filigran gustavsberg konsthantverk silverinläggning silverinläggningar skulptur wilhelm kåge
-
7088 DALECARLIAN HO..
height: 13 cm. Length: 12 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:12 -
7386 SCULPTURE
Alla Eberling, "Tor" järn. Signerad AB-67. Height:..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:55 -
7392 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. Smed. Signed. H..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:04
-
2031 SCULPTURE
Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sweden. Gustavsb..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:50 -
2015 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:26 -
2008 SCULPTURE
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:15